Nemoci

Rýma

Alergická rýma

Alergická rýma může být sezónní a celoroční. Nejčastější formou sezónní alergické rýmy je rýma při pylové alergii (polinóze). Polinózu je nutno chápat jako celkové alergické onemocnění, které má nejen nosní a oční příznaky, ale i kožní, dechové a celkové (únava, bolesti hlavy, poruchy soustředění, poruchy spánku, může být přítomna i zvýšená teplota). Rýma se může projevovat silným svěděním očí, nosu a pocitem svědění či pálení v krku. Může se projevit silným vodnatým výtokem nebo naopak ucpáním nosu. Časté jsou záchvaty kýchání, někdy i kašle.

Koncentrace pylů v ovzduší je také ovlivněna počasím. Horké, suché počasí napomáhá šíření pylů, stejně jako vítr. Naopak déšť sráží pyly dolů na zem a riziko obtíží snižuje.

Hlavní druhy rostlin, které mohou být příčinou pylové alergie, jsou trávy (pýr, kostřava, medyněk, jílek, kukuřice, lipnice, bojínek, rákos, psárka), dřeviny (bříza, habr, jírovec, dub, cypřiš, javor, buk, jasan, kaštanovník, olše, vrba, ořešák, líska, olivovník, jilm, topol, platan, lípa) a byliny (pelyněk, řepka nebo hořčice, tolice vojtěška, drnavec, jitrocel, ambrozie, jetel).

Pylovou sezónu lze v našich podmínkách rozdělit na tři hlavní období:

  1. jarní období, kdy se v ovzduší vyskytuje hlavně pyl dřevin,
  2. letní období s převahou pylů trav,
  3. podzimní období, v němž hlavními alergeny jsou pyly plevelů.

Celoroční alergická rýma se vyskytuje nezávisle na sezóně, v průběhu celého roku. Příčinou mohou být roztoči v domácím prachu, jindy je příčina v profesním prostředí (pekaři, zemědělci, chemici, lakýrníci, malíři apod.). Příznaky celoroční alergické rýmy: otok nosní sliznice, který vede k ucpání průduchů, kýchání, čirý vodnatý výtok. Příznaky nejsou většinou tak náhlé a prudké jako u rýmy pylové, ale mohou velmi nepříjemně ztěžovat pacientovi život.

Alergická sinusitida (zánět dutin)

Alergické podněty dráždící sliznici nosu často provokují i sliznici přilehlých (paranasálních) dutin – dochází k otoku sliznic a ke zvýšené produkci vazkého hlenu. Tyto podmínky usnadňují usazení bakteriální infekce – vzniká infekční sinusitida.