Nemoci

Hmyz

Jaká je normální reakce na hmyzí bodnutí?

Síla reakce na hmyzí bodnutí je u každého člověka jiná. Za normální reakci můžeme považovat zarudnutí, opuchnutí a bolest v místě bodnutí. Dezinfikujte postižené místo, případně ledujte.

Větší lokální reakce je patrná otokem, který se rozšíří až dvakrát a víc. Postižené místo se ošetří stejným způsobem jako u malé reakce, ale reakce může přetrvat 2–3 dny, proto je dále vhodné užít antihistaminika nebo kortikoidy.

Vosa a sršeň mohou bodnout opakovaně, včela má „ostnaté“ žihadlo, které zůstane v kůži. Žihadlo by se mělo z pokožky vyškrábnout spíš než vytáhnout, aby se jed nedostal hlouběji do pokožky.

Symptomy alergie na hmyzí bodnutí:

Symptomy alergie se mohou vyskytnout i kombinovaně: vyrážka, svědění a opuchnutí v místě bodnutí, zvracení, průjem, tlak na hrudníku a těžké dýchání, chrapot a otok jazyka.

Prudká alergická reakce nebo anafylaktický šok mohou nastat během pár minut po bodnutí a mohou být život ohrožující. Symptomy jsou: závrať, zrychlené dýchání a tep, pocení, dušnost, zvracení, silný pokles krevního tlaku, bledost, bezvědomí nebo srdeční zástava. Lidé, kteří již prošli alergickou reakcí, mají 60% šanci stejné nebo horší reakce na hmyzí bodnutí.

Léčba:

Lze léčit dvěma způsoby – za prvé lze léčit akutní stav alergické reakce, nebo za druhé aplikovat preventivní imunoterapii. Život ohrožující alergické reakce postupují velmi rychle a vyžadují rychlou lékařskou pomoc v podobě nitrožilního podání léku, jako je adrenalin, antihistaminika, kortikoidy. V okamžiku stabilizace pacienta se doporučuje hospitalizace na pozorování. Vždy je následně předepsána injekce adrenalinu pro vlastní použití v případě silné reakce na hmyzí bodnutí. Adrenalinovou injekci musí s sebou alergici nosit stále pro případ silné reakce a po případném použití je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Imunoterapie:

Dlouhodobá léčba alergie na hmyzí bodnutí spočívá v aplikaci vakcín hmyzího jedu alergologem, imunologem. Jedná se o aplikaci vakcín, kdy poměr hmyzího jedu se ve vakcíně zvyšuje a imunitní systém je stimulován, aby byl schopen reakci na hmyzí bodnutí postupem času zmírňovat.

Doporučená opatření:

  1. Nechoďte bosí nebo v sandálech v trávě.
  2. Sladké pití pijte jen z uzavřených nádob.
  3. Pokud jíte venku, tak se snažte mít jídlo neustále zakryté.
  4. Venkovní odpad mějte pevně uzavřený.
  5. Nepoužívejte sladké parfémy, krémy, laky na vlasy, deodoranty, atd.
  6. Nenoste oblečení ve světlých barvách.
  7. Pokud pracujete na zahradě, tak buďte opatrní.
  8. Do oken instalujte sítě proti hmyzu.
  9. V autě jezděte se zavřenými okny.
  10. Mějte předepsané léky vždy po ruce.